T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Belkıs Akkale

BELKIS AKKALE

Malatya kökenli bir ailenin İstanbul’da doğan dört çocuğundan ikincisi olan Belkıs AKKALE çok küçük yaşlarda (orta okul ikinci sınıftan itibaren) değerli folklörcü Sadi Yaver Ataman’dan yedi yıl özel ders alarak halk müziği çalışmalarına başladı.

Daha sonra 3 yıl İstanbul Belediye Konservatuarı Halk Müziği Tatbikat topluluğunda görev yaptı. 1977 yılında Ankara Radyosunda yetişmiş sanatçı kimliği ile dört yıl çalıştı. 1981yılında TRT’nin açmış olduğu sınavı kazanarak, önce Ankara Radyosunda sonra kısa bir süre İstanbul Radyosunda kadrolu olarak çalışan Belkıs AKKALE sahneyi tercih ederek çalışmalarını bu yönde yoğunlaştırdı.

Bugüne kadar 23 Long Play ve kaset, 11 sinema filmi yapan Belkıs AKKALE bir çok TV programı, yurtiçi ve yurtdışında başarılı konserler vererek Halk Müziğimizin yayılmasını ve sevilmesini sağlamıştır. Sanatçı, tüm yapıtlarında sevgiyi, barışı, özveriyi işlemiş, toplum değerlerini, kültürünü koruma mücadelesi vermiştir. Yaptığı filmlerde özellikle Anadolu insanının, olumsuz yaşamını gündeme getirmiş, toplumu yönlendirici konuları işlemiştir.

Yöre ayrımı yapmadan tüm türküleri ve uzun havaları başarı ile yorumlamıştır. Ve haklı olarak dinleyicinin kalbinde yer alan Belkıs AKKALE bu alanda yıllarca (13 yıl) yılın sanatçısı seçilmiştir. L990 yılından beri Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğüne bağlı Devlet Solist Sanatçısı olarak görev yapmaktadır.

Sanatçının son çalışmalarına örnek olarak şu an yeni lanse edilmiş olan “ÖZLENENLER 1” adlı kaseti gösterile bilinir. Bu kasetin repertuarı adından da anlaşılabileceği gibi toplumun istekleri doğrultusunda yapılmıştır.

1989 yılında Sami Yılmaztürk ile evlilik yapan Belkıs AKKALE’nin 14 yaşında Doğancan isminde bir oğlu vardır.